Opublikowano

Jak zrobić świecę sojową?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego świeca z wosku sojowego cieszy się ogromną popularnością? To przede wszystkim większa świadomość na temat zdrowia i produktów używanych podczas tworzenia świec. O wosku sojowym możesz przeczytać tutaj. Porównałam go z popularną parafiną, po którą nadal chętnie sięgają producenci. Jeżeli jesteś w gronie osób, która chce wybrać zdrowszą alternatywę, a przy okazji dowiedzieć się jak taką świecę zrobić, koniecznie musisz przeczytać poniższy artykuł. Dowiesz się z niego jak zrobić świece sojowe, co do tego potrzebujesz oraz ile czasu to zajmuje. Już teraz mogę Ci zdradzić, że nie jest to ani trudne ani skomplikowane.

Świeca sojowa – co potrzebujesz?

Oczywiście wosk sojowy i knot – bez tego nie uda się zrobić świecy.  Jeżeli chcesz, aby świeca pachniała, konieczne jest także dodanie olejków zapachowych. Wosk sojowy bez problemu rozpuścisz w kąpieli wodnej – możesz użyć dostępnych w domu naczyń lub skorzystać ze specjalnego topielnika. Dodatkowym sprzętem, który warto mieć jest termometr. Oczywiście można wszystko robić „na oko”, jednak jeżeli chcesz kiedyś powtórzyć czynność, może drugi raz już nie wyjść. Dzięki użyciu termometru, będziesz  mógł powtórzyć zadowalający efekt – na przykład dodać olejki w tej samej temperaturze. Rozpuszczony wosk będziesz musiał przelać do jakiegoś naczynia, które stanie się świecą. Może to być słoik, szklanka, filiżanka, miseczka, doniczka, a nawet łupina pomarańczy czy kokosa. Pamiętaj, żeby szkło było grube, dzięki czemu unikniesz jego pęknięcia.  Z łupinami natomiast trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, ponieważ mogą okazać się łatwopalne.

To takie podstawowe elementy, niezbędne do zrobienia świecy sojowej. Nie jest ich dużo,  tym bardziej, że większość dostaniesz od nas , kupując jeden z zestawów.

O wszystkich niezbędnych i dodatkowych elementów, które przydadzą się podczas robienia świec sojowych w domowych warunkach, przeczytasz w tym artykule -> ŚWIECA SOJOWA, CO POTRZEBA

Natomiast  gotową listę, którą możesz pobrać i wydrukować znajdziesz tutaj -> ŚWIECA SOJOWA, LISTA POTRZEBNYCH PRODUKTÓW

Świeca sojowa – ile czasu zajmuje zrobienie?

To zależy. Tak, ja też nie lubię takich odpowiedzi. Ale w tym wypadku zależy to od ilości wosku jaką chcesz rozpuścić. Inny czas zajmie rozpuszczenie 50 g wosku, inny 500 g wosku. Ale mimo wszystko nie jest to długi i skomplikowany proces. Całość potrwa mniej więcej 30-60 minut. Plus czas potrzebny do całkowitego zastygnięcia wosku w świecy. Ten wynosi od jednej do kilku godzin. Przed pierwszym odpaleniem, dobrze jest, żeby świeca „odstała” – w tym czasie wosk nabiera mocy, czyli chłonie dodany zapach. Czas odstania powinien wynosić minimum 48h, średnio tydzień. Ten ostatni etap nie jest obowiązkowy, ale na podstawie swoich testów i obserwacji, gorąco zachęcam, aby dać świecy odpocząć.  Pamiętaj tylko o przestrzeganiu kilku zasad związanych z odpowiednim paleniem świecy sojowej – będziesz wtedy mógł cieszyć się dłużej blaskiem świecy. I koniecznie zachowaj wszelkie środki ostrożności – zapalona świeca jest źródłem ognia, który może spowodować poparzenia lub pożar.

Świeca sojowa – jak zrobić?

To tylko kilka prostych kroków:

 1. Odmierz odpowiednią ilość wosku i wsyp do mniejszego naczynia.
 2. Do większego garnka wlej trochę wody i wsadź mniejsze naczynie z woskiem.
 3. Włącz małą moc palnika i zacznij rozpuszczać wosk w kąpieli wodnej.
 4. W międzyczasie przyklej blaszkę wraz z knotem na dnie słoika. Słoik postaw na tacy.
 5. Podgrzej wosk. Gdy będzie całkowicie transparentny, wyłącz palnik.
 6. Wlej olejki zapachowe i mieszaj.
 7. Wyjmij mniejsze naczynie z kąpieli wodnej i ciągle mieszaj, aby połączyć olejki z roztopionym woskiem.
 8. Gdy wosk zacznie mętnieć, wlej go do przygotowanego słoika z knotem.
 9. Ustaw knot na środku i unieruchom go, np za pomocą klamerki.
 10. Odstaw to zastygnięcia.
 11. Skróć knot do długości 0,5 cm
 12. GOTOWE – teraz wystarczy odpalić świeczkę i cieszyć się jej zapachem.