Na pewno wielu z Was zastanawia się czy zrobienie świecy jest trudne oraz co potrzeba do zrobienia świecy sojowej. Kiedy zaczynałam swoją przygodę ze świecą sojową, w głowie pojawiały mi się dokładnie te same pytania. Przekopałam Internet w poszukiwaniu odpowiedzi, a gdy skompletowałam niezbędne elementy, w końcu odważyłam się rozpocząć tworzenie swoich pierwszych świec sojowych. Oczywiście kończyło się to mniej lub bardziej udanymi próbami. Dlatego chcę ułatwić Wam to zadanie – poniżej zamieszczę „gotowca”. Przygotowałam listę wszystkich niezbędnych i dodatkowych elementów, które przydadzą się podczas robienia świec sojowych w domowych warunkach. Czyli mówiąc wprost – dowiesz się co musisz mieć, abyś mógł zacząć tworzyć świece sojowe.
A więc czego potrzebujesz?
Tak naprawdę niewiele. Większość z nich otrzymasz od nas, wybierając jeden z naszych zestawów. Nie musisz martwić się o to ile i co kupić – wszystko zostało zważone i skompletowane za Ciebie! Część dodatkowych elementów, których nie zawiera zestaw na pewno posiadasz w domu, a jak nie – bez problemu je dokupisz.
Wspomnę jeszcze, że poniżej znajdziesz również gotową listę, którą możesz pobrać na komputer i wydrukować. Dzięki niej szybko sprawdzisz czy posiadasz w domu dodatkowe elementy, których nie zawiera zestaw.
Nasz zestaw zawiera:
- Wosk sojowy – lubię pracować na wosku KeraSoy Container i ten dodaję także do Waszych zestawów.
- Knot bawełniany z blaszką – w zestawie znajdziecie knot naturalny certyfikowanej niebielonej bawełny powleczone naturalnym woskiem. Nie zawierają żadnych chemicznych substancji – rdzeń knota wykonany jest z papieru. Ich grubość dostosowana jest do średnicy szkła.
- Szklany słoik z zakrętką – w kolorze białym lub ciemnobrązowym (amber). Grube szkło słoika doskonale sprawdza się przy świecach. Odpowiednio palona, według wytycznych z instrukcji, nie sprawi przykrych niespodzianek.
- Zapach – w postaci olejków zapachowych lub eterycznych. Do wyboru pojedyncze zapachy lub jego kompozycje. Każdy odnajdzie swój ulubiony. Pamiętaj, że takie olejki posiadają bardzo wysokie stężenie i nie są polecane dla kobiet w ciąży, dzieci poniżej 12 roku życia, osoby chorujące na astmę lub epilepsję oraz osoby ze skłonnościami do alergii. Osobom tym zaleca się wybór jednego z zestawów PURE – nie zawiera on olejków zapachowych i eterycznych.
- Strzykawka o pojemności 5 ml – nie jest niezbędna, ale bardzo ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości poszczególnych olejków. Ja bardzo lubię i chętnie korzystam z takiej pomocy.
- Taśma do mocowania knotów – specjalna taśma dwustronna, która sprawi, że knot nie będzie się przesuwał. Nakleja się ją na spód blaszki, którą następnie mocuje się na środku słoika. Również nie jest to produkt niezbędny. Niemniej jednak czymś knot trzeba przymocować, a taśma bardzo ułatwia i przyspiesza ten etap.
- Mieszadełko – drewniane mieszadełko/łyżeczka, dzięki której łatwo wymieszasz wosk z olejkami bez niepotrzebnego brudzenia swoich sztućców.
- Stabilizator do knotów – w postaci drewnianego patyczka z dziurką. Przekłada się przez nią wystającą po zalaniu część knota, poprawia, żeby ten ułożony był możliwie najbardziej centralnie i zostawia tak do zastygnięcia.
- Zawieszka – wykonana z papieru kraft, można wykorzystać jako bilecik, napisać krótkie życzenia lub informację do obdarowanego.
- Etykieta – w kolorze białym, wydrukowana na papierze samoprzylepnym, którą nakleja się na słoiczek z gotową świecą. Posiada specjalnie zostawione miejsce do samodzielnego wypełnienia. Ty decydujesz co się na niej znajdzie.
- Tag „rękodzieło” – zawieszka na papierze kraft zaprojektowana przez rencami.pl Znajduje się na niej napis „Trzymasz w ręku rękodzieło. Produkt zrobiony z miłością i starannością o każdy szczegół.”
- Sznurek jutowy – dzięki którym możesz np. przyczepić zawieszki do świecy.
Co jeszcze może się przydać?
- Dwa naczynia – większe i mniejsze. Potrzebne do zrobienia tzw. „kąpieli wodnej”. Do większego (najczęściej jest to garnek) nalewamy wodę, w mniejszym rozpuszczamy wosk, kładąc naczynie na tym większym. Dobrze, jakby posiadał dzióbek, dzięki któremu łatwiej będzie przelać rozpuszczony wosk do słoiczka. Może to być mniejszy garnek, miska, szklany dzbanek lub specjalny topielnik. Ten ostatni możesz dokupić w naszym sklepie. Pamiętaj, że takie naczynie nie powinno mieć później kontaktu z żywnością.
- Termometr – najlepiej szpilkowy – wosk sojowy bywa kapryśny. Czasami różnica pół stopnia wpływa na efekt końcowy produktu. Dlatego warto notować temperatury podgrzania wosku, dodawania olejków, czy zalewania. Termometr możesz zamówić tutaj.
- Waga kuchenna – w przypadku tworzenia świec z przygotowanych przez nas zestawów, waga nie jest Ci potrzebna. Wszystko zostało poważone i pomierzone za Ciebie. Jednak, jeśli planujesz w przyszłości sam kupić materiały i tworzyć świece, waga jest niezbędna. Im dokładniejsza, tym lepiej. Niektórzy nawet używają wag jubilerskich czy aptekarskich.
- Akcesoria ochronne – wosk sojowy będzie podgrzewany do około 80°C, co za tym idzie, jest gorący. Dlatego przydadzą się łapki czy rękawice kuchenne. Olejki dodawane do wosku posiadają wysokie stężenie a przypadkowo wylane na skórę mogą wywołać reakcję alergiczną. Aby się przed tych ochronić, podczas pracy załóż maseczkę ochronną i rękawiczki jednorazowe. Natomiast przed ubrudzeniem czy przypadkowym wylaniem, ochroni nas fartuch kuchenny.
- Deski, tace, podkładki pod gorące naczynia, złożony ręcznik – obojętnie. Chodzi o to, aby móc postawić na czymś gorący topielnik i przygotowane do zalania słoiki. Zwróć uwagę, żeby tworzyły równą powierzchnię.
- Nożyczki – wystarczą zwykłe nożyczki, ale mogą być to też specjalne nożyce do knotów o charakterystycznym kształcie. Przydadzą się, aby już po całkowitym zastygnięciu i odstaniu skrócić knot to poziomu ok. 0.5 cm.
- Dodatki – mika, barwnik, susz, ziarna kwiaty i inne. Osobiście nie jestem fanką takich dodatków, bo bywają one łatwopalne i źle umieszczone mogą po prostu się zapalić. Ale trzeba przyznać, że poprawiają wygląd świecy.
- Szeroka rurka – taka jak np. do smoothie. To mój lifehack, który ułatwia mocowanie knotów. Ale nie jest ona wymagana i niezbędna.
Zamienniki:
- Klamerka – taka jak do prania. Najlepiej duża i drewniana. Można używać zamiast stabilizatora, wkładając knot w jej mniejszą dziurkę. Sama często tak robię i uważam to za świetną alternatywę dla dedykowanych stabilizatorów.
- Klej na gorąco – zamiast taśmy można użyć kleju na gorąco. Jednak wymaga to i sprzętu i wprawy. Nitki kleju lubią się wszędzie ciągnąc i czepiać, a tu psuje efekt. Można też blaszkę knota przymocować po porostu odrobiną wosku. Jednak istnieje ryzyko, że pod koniec wypalania świecy wosk po prostu się rozpuści i knot przestanie być stabilny.
To chyba tyle, jeśli chodzi o elementy potrzebne do zrobienia świecy sojowej. Musisz przyznać, że nie jest to długa lista. Tym bardziej, że większość otrzymujesz od nas, wybierając jeden z dostępnych zestawów.
Poniżej znajdziesz gotową listę wszystkich niezbędnych i dodatkowych elementów, które przydadzą się podczas robienia świec sojowych w domowych warunkach. Wystarczy ją pobrać.
[…] O wszystkich niezbędnych i dodatkowych elementów, które przydadzą się podczas robienia świec sojowych w domowych warunkach, przeczytasz w tym artykule -> ŚWIECA SOJOWA, CO POTRZEBA […]